Gemma GalganiZákladné údajeŽivotopisFotogalériaGemmine slováZázraky a milostiLinky/LiteratúraSlovníčekModlitbyO stránke/Kontakt

Milosti a zázraky získané na príhovor svätej Gemmy

V tejto kapitole bude z priestorových dôvodov uvedených len zopár zázrakov, ktoré sa stali na Gemmin príhovor. Ide o zázraky spred jej kanonizácie, teda keď ešte nebola vyhlásená za svätú. Otec Germano hovorí, že ide o overené fakty od cnostných a dôveryhodných ľudí. Mnoho zázrakov potom prispelo aj k jej svätorečeniu, takže ich pravosť potvrdzuje a dokladuje sama Cirkev. Niet tu preto miesto pre nedôveru alebo pochybnosti.

Uzdravenia z telesných chorôb

Zhubné ochorenie žalúdka
72 ročná Filomena Bini trpela na zhubné ochorenie žalúdka. Lekári si uvedomovali, že vzhľadom na jej vek už nemá zmysel liečba, a tak jej len predpisovali lieky na tlmenie bolesti. Istá pani, ktorá vedela o Gemme, cítila akési vnuknutie, aby ju požiadala o príhovor za uzdravenie nemocnej. Ponáhľala sa za chorou, kľakla si, pomodlila sa na počesť Gemmy a priložila pacientke relikviu. Tá takmer ihneď zaspala, hoci pre prudké bolesti už mesiace nemohla zažmúriť oka, a zobudila sa až ráno. Keď sa prebudila, zistila, že je úplne uzdravená a že po bolestiach, ktoré ju trápili 5 rokov nezostalo ani stopy. Predstavte si, aký udivený musel zostať doktor. Nemohol tomu uveriť, a tak ju ešte vyšetril, ale po chorobe naozaj nebolo ani stopy. Vtedy uznal, že to musí byť Boží zázrak.

Artróza/artritída
Maria Menicucci mala ostré bolesti v kolene. Myslela si, že ide o reumu a podľa toho ju aj liečili, ale zbytočne. Neskôr podstúpila chirurgické vyšetrenie a zistilo sa, že ide o ťažký prípad artrózy (alebo artritídy) v pokročilom štádiu. Dokázali by ochorenie zastaviť, ale nie úplne vyliečiť. Bolo to v roku 1907, keď sa veľa hovorilo o Gemme. Pani si pomyslela:

Ach, nemohla by táto nová služobnica Božia urobiť zázrak?

Na choré koleno si priložila relikviu a začala novénu. Na deviaty deň jej zložili všetky obväzy - a našli koleno úplne uzdravené! Táto pani potom píše:

Gemma vypočula moju modlitbu; som vyliečená, ako môžete vidieť v lekárskom potvrdení, ktoré prikladám. Som bez seba od radosti.

Rakovina prsníka
Marianna Angelini pred 20 rokmi podstúpila operáciu prsníka. Po 15 rokoch, v auguste 1903, museli operáciu zopakovať. Všetko dobre dopadlo, ale po 4 rokoch sa objavil nový nádor, a tak jej radili tretiu operáciu. Neznesiteľné bolesti spôsobili, že vôbec nemohla hýbať pravou rukou. Takmer v zúfalstve vzývala všetkých svätých, ale keď sa dozvedela o Gemme, obrátila sa s dôverou špeciálne na ňu. Na postihnutú časť si priložila jej relikviu a obrázok. Potom začala trojdňovú pobožnosť, a hoci doteraz kvôli bolestiam nemohla spať, premohol ju tichý a pokojný spánok. Keď sa prebudila, jej štvorročná dcérka jej povedala, že k nej prišlo krásne dievča a uistilo ju, že mamička sa uzdraví. A tak aj bolo. Bolesti prestali a lekár potvrdil, že nádor zmizol a že nie je potrebná žiadna operácia. Táto pani potom spolu s manželom darovali na svoje pomery veľkú čiastku na proces blahorečenia ich dobrodinky.

Nádor na hlave
Istej pani, ktorá nechcela byť menovaná, sa na hlave objavil nádor, ktorý mal všetky symptómy rakoviny. Doktori sa rozhodli pre operáciu. Lenže pani, keď videla, že jej choroba sa zhoršuje, sa naľakala a začala sa modliť k Gemme. Na postihnuté miesto si priložila obrázok a prestala brať všetky lieky. Stačilo pár dní. Nádor zmizol a táto pani za to neprestala ďakovať Bohu a svätej orodovníčke, Gemme.

Zápal mozgových blán
Isolina Serafini trpela asi 10 mesiacov na meningitídu, ktorá ju trápila dňom a nocou a žiadne lieky nepomáhali. Od decembra 1906 do októbra 1907 nemohla denne spať viac ako hodinu. Obrátila sa na Gemmu a začala ju s dôverou prosiť o pomoc. Hovorila:

Budem to brať ako znak, že si v raji a svätá, ak spôsobíš moje uzdravenie; a sľubujem, že to ihneď zverejním.

Potom si ľahla a v tej chvíli bolesti zmizli - bola uzdravená.


Ďalšie zázraky

Vidíme, že Gemma je mocnou orodovníčkou v našich telesných utrpeniach a chorobách. Ale to nie je všetko. Prejavuje svoju starostlivosť voči nám aj v ďalších našich životných potrebách.

Utíšenie búrky
Dvaja pasionisti sa vracali do svojej krajiny a chceli cestou navštíviť Gemminu hrobku. Ako sa plavili loďou, uchvátila ich hrozná víchrica, ktorá trvala 8 hodín a hrozilo, že loď sa prevrhne a potopí. Všetci cestujúci boli veľmi prestrašení a aj kapitán bol taký skľúčený, že už nedával nádej na záchranu. Ale títo dvaja pasionisti sa začali utiekať k Gemme a nahlas volali:

Gemma, už len ty nás môžeš zachrániť; neporuš svoje slovo!

Je to úžasné, ale hneď ako to povedali, sa búrka začala utišovať. Za menej ako hodinu už úplne ustala, takže sa šťastlivo doplavili do svojho cieľa. Hneď ako dorazili, o tom napísali otcovi Germanovi a vyjadrili túžbu, aby každý mohol spoznať túto svätú dušu.

Nešťastie v rodine
Istá pani píše otcovi Germanovi:

Našu rodinu postihlo obrovské nešťastie. Odporúčali sme sa Gemme a Boh vo svojej nekonečnej dobrote nás ráčil utešiť. Ona sa za nás modlila a my jej to odplácame nekonečnou vďakou. Môj dobrý otče, táto Božia služobníčka mi je taká drahá! Zvolila som si ju za špeciálnu patrónku a stále sa k nej modlím.

Vyslobodenie z dlžôb
Istá predstavená kláštora mala komusi zaplatiť nejakú sumu peňazí. Keď jej raz jedna sestrička dala Gemminu relikviu, predstavená ju prosila, že ak jej pomôže, pošle milodar na proces jej blahorečenia. O dva dni jej akýsi dobrý človek poslal peniaze - presne toľko, koľko potrebovala...


Obrátenia hriešnikov

Vieme, ako horlivo a bez prestania sa naša Gemma počas života v slzách modlila za obrátenie hriešnikov. Prinášala za nich mnohé obety a dokonca sa sama obetovala ako obeť za zmiernenie ich hriechov. A keďže Boh túto obetu prijal, Gemma zomiera v rozkvete mladosti, vo veku 25 rokov. Ach, nech teda hriešnici dúfajú, že budú obrátení na jej príhovor, teraz keď je už v nebi. A my, odporúčajme jej našich drahých a aj seba samých.

Zatvrdnutý muž
Istý muž, ktorý nechcel byť menovaný, ležal vážne chorý v nemocnici v Lucce. Jeho duša už dlho nežila, pretože nežil podľa viery, a telo už tiež očakávalo smrť. Bol nielen povestný hriešnik, ale verejne hlásal protináboženské princípy. Rehoľné sestry s ním chceli prehovoriť a priviesť ho k zmiereniu s Bohom, ale zbytočne. Potom to skúšali kapucíni, ale opäť to bol stratený čas. Nakoniec k nemu zavolali priora z jeho farnosti, mons. Benassiniho. Ten ho žiadal, prosil, otvorene mu vysvetlil jeho stav, ale tento rúhač v jedovatej zúrivosti volal:

Nikdy som neveril týmto vašim falošným postrachom a neviem, kto je ten Kristus, o ktorom hovoríte. Určite duša! Určite nebo! Určite peklo! Dajte mi pokoj a nech ma už nikto nechodí otravovať s týmito smiešnymi návrhmi.

A pri týchto posledných slovách sa pokúsil opľuť tohto Božieho kňaza. Ten potom sklamaný a zarmútený odišiel. Ale keď dorazil domov, padol mu pohľad na Gemmin životopis, ktorý mal položený kdesi na stole a ešte sa ho len chystal čítať. Zrodila sa v ňom nádej, kľakol si a so slzami v očiach ju prosil o pomoc. Potom zavolal svojho kaplána a poslal ho do nemocnice, hoci bolo 11 hodín v noci. Poslal s ním aj istú ženu, ktorú tento hriešnik poznal. Keď prišli do nemocnice, nechceli ich už vpustiť dnu, ale nakoniec dovolili tej žene, aby vošla. Kaplán zostal čakať von a prior sa medzitým doma modlil k Gemme za úspech ich misie. A milosť bola udelená! Keď žena vstúpila do izby, tento hriešnik, ktorý bol ešte pred chvíľou taký zlý a tvrdohlavý, sa rozplakal a prosil ju, aby k nemu poslala kňaza. Jeho spoveď sa podobala návratu márnotratného syna a volaniu kajúceho hriešnika z Evanjelia. Kňaz so slzami zdvihol chvejúcu sa ruku a dal mu rozhrešenie. Potom mu udelil viatikum a pomazal ho svätými olejmi. Tento šťastný hriešnik zomrel asi o štvrtej ráno a všetci, čo to videli, zostali hlboko pohnutí takou veľkou milosťou.

Duchovne upadnutá rodina
V Ríme žila istá duchovne upadnutá rodina. Matka nebola na spovedi 54 rokov. Jej synovia žili akoby vôbec neboli kresťanmi. Len jej dcéry, tri milé dievčatá, zostali dobré a zbožné a dňom a nocou prosili Boha, aby sa zľutoval nad ich rodinou. Viacerí vplyvní ľudia sa snažili, aby sa matka rodiny obrátila, ale vždy to bolo márne. Ale jedna dobrá rehoľníčka začala prosiť Gemmu za túto rodinu. Modlila sa trojdňové pobožnosti a novény. Po čase cítila istotu, že Gemma vyprosila milosť a rozhodla sa navštíviť túto zaťatú starú ženu. Hovorila jej o Gemme a o obráteniach, ktoré sa uskutočnili na príhovor tejto malej svätice ešte počas života. Srdce tejto ženy vtedy zmäklo, rozplakala sa a spolu so sestričkou išli do kostola, kde sa vyspovedala a prijala sväté prijímanie. Po 54 rokoch opäť pocítila Božiu potechu v srdci. Ale čo so synmi? Sestrička, povzbudená týmto zázrakom, vyhlásila:

Gemma obráti aj ich.

Najhoršie to bolo s najstarším. Keď ju odmietol počúvať, obrátila sa k Gemme a hovorila:

A teraz, sestrička, čo bude? Nepohneš sa pre môjho hriešnika? Zajtra, v sobotu, ho pre mňa musíš obrátiť.

A naozaj, nasledujúci večer sa vyspovedal a prijal sväté prijímanie s takou radosťou, že hovorí, že nič podobné doteraz nezažil. O pár dní neskôr priviedol k spovedi aj svojho kamaráta, ktorý bol tiež zhýralec. Táto rehoľnica potom napísala:

Zostal ešte najmladší brat. Ten nebol nikdy na spovedi a mal už 30 rokov. V nič neveril a jeho hlava bola tvrdá ako z bronzu. Aj jeho som vložila do Gemminych rúk a ona sa naňho pozrie. Vôbec o tom nepochybujem.


Záver

Svätá Gemma, opakuj stále Ježišovi, čo si mu tak často hovorievala:

Chcem, aby boli všetci hriešnici zachránení; zachráň ich pre mňa, ó Ježiš.

Svätá Gemma, nedaj sa prosiť nadarmo a pomáhaj nám vo všetkých našich duchovných a telesných potrebách. Amen.Stiahnuť obrázkový životopis

[Späť na začiatok stránky]